Jak nadawać/pakować przesyłki (FAQ) | Paczki od 20£, Przewozy, transport Polska Anglia. Przewóz, paczki, przesyłki, busy z Polski do Anglii elkbus

Jak nadawać/pakować przesyłki (FAQ)

Jak nadawać przesyłki w ELKBUS

 

Kiedy zabieramy przesyłki z Polski?

Przesyłki z całej Polski są zbierane co tydzień w dniach: wtorek, środa, czwartek w godzinach 09:00-17:00 oraz wyjątkowo (po wcześniejszym umówieniu w piątek). Dzięki temu wyjeżdżają niezwłocznie przed weekendem z Polski i w sobotę / niedzielę w zależności od kodu pocztowego są dostarczane do Adresata w Anglii.

 

O której godzinie będzie kurier z paczką z Polski?

W sobotę, tj dopiero w dniu dostarczenia przesyłki są znane konkretne godziny doręczenia (bardziej wiadoma jest pora doręczenia). Kierowca każdy przyjazd poprzedza telefonem lub sms-em dodatkowo.

Kurier przed dostarczeniem paczki zawsze kontaktuje się z Odbiorcą przesyłki (minimum  10/15 minut / maksymalnie klika godzin wcześniej), dlatego szczególnie ważny jest poprawny numer telefonu adresata i “post code”.

 

Paczki do UK z Polski zamawiane firmą Kurierską.
W przypadku gdy jest to firma kurierska (DPD, GLS) w dniu odbioru kurier dzwoni z reguły przed przyjazdem. Dla wzmocnienia kontaktu z firmą kurierską (DPD,GLS) przesyłamy przez „BIURO” lub systemowo – nr tel. do kuriera.

Jeśli występują problemy z nawiązaniem kontaktu z kurierem (DPD,GLS) lub prosimy niezwłocznie o tel. do firmy Elkbus.

+48 500 061 661 i +447732 711 340.

Proszę pamiętać, że ww. kurierzy (DPD,GLS) nie mogą przyjmować opłat za paczkę wysyłaną do UK. Tylko kierowcy firmy Elkbus. 

Przesyłki przeważone, powyżej 30kg z POLSKI do UK (tzw. NST – nie standard)

Przesyłki wysyłane z Polski do UK, które są przeważone (tzw. NST), będą poddane  dodatkowej opłacie.

Standard paczka do 30kg + (5f/15f)* + przeważone kg (1f/1kg)

25f* – kwota kwota jaką musi zapłacić klient jeśli wcześniej nie zadeklaruje nam ile kg będzie miała przesyłka. Dotyczy odbiorów firmą kurierską (GLS) środa/czwartek. Jest ot dodatkowa opłata narzucona od stycznia ’18.

5f* – jest to opłata w momencie gdy klient zgłosi odbiór paczki w poniedziałek. Odbiór następuje wtedy we wtorek przez firmę Kuriersk DPD.

Proszę pamiętać, żę paczką NST jest sztuka powyżej 180cm sumy boków (np.60x60x60). Do sumy boków 220cm jest dopłata 5f, powyżej 220cm płatność jak za drugą paczkę. maksymalnie jeden bok może mieć 110cm.

 

Kiedy najpóźniej dokonać zamówienia na przesyłkę Polska-Anglia?

Zamówienie przesyłki powinno być dokonane minimum 1 dzień przed planowym odbiorem  od Nadawcy w Polsce, preferowany dniem jest wtorek, ew. środa. Na następny dzień roboczy jest odbiór (z reguły środa). Realizujemy również odbiory w czwartek i piątek lecz to wymaga bezpośredniej konsultacji telefonicznej lub jeśli czas na to pozwala pisemnej.

 

Jeśli odbiór następuje w czwartek, klient musi liczyć się z tym, że jakiekolwiek opóźnienia ze strony firm Kurierskich (DPD i GLS) na które firma Elkbus nie ma wpływu (lecz interweniuje) nie ponosi odpowiedzialności. 

 

Kiedy dokonać zamówienia na przesyłkę Anglia-Polska?

Zamówienie przesyłki powinno być zlecone w w ciągu tygodnia czwartku, ew. piątku wieczorem. Prosimy o nie odkładanie złożenia zlecenia, ponieważ realizacja na ostatnią chwilę wiąże się z ryzykiem opóźnień lub ew. przesunięć odbioru na następny weekend.  Ostatecznie przyjmujemy również zlecenia w weekend lecz wiąże się to z dostosowaniem się do godzin odbioru kierowcy. 

 

Czy można odebrać przesyłkę z Polski i od razu nadać następną do Polski?

Tak.

 

Kiedy najlepiej opłacić transport przesyłki?

Opłata za przesyłkę może być dokonana przez Nadawcę jak i Odbiorcę. 

Na terenie Anglii – gotówką GBP u kuriera, który odbiera lub dostarcza przesyłkę.

Na terenie Polski – za pomocą przelewu bankowego PLN lub GBP.

 

Jak dokonać zamówienia przesyłki/ transportu?

Zamówienia na transport przesyłek można dokonać:

 • telefonicznie,
 • za pomocą SMS-a
 • wiadomością e-mail – kontakt@elkbus.eu
 •  poprzez dostępne kanały Social Media
  Funpage Facebook www.faceboook.com/elkbus
  twitter: @elkbus_eu 

 

Jakie informacje powinny być zawarte przy zamówieniu przesyłki Polska-Anglia?

W rozmowie telefonicznej, w treści wiadomości e-mail a najlepiej w treści SMS-a powinny być zawarte CZTERY następujące informacje:

  1. Data odbioru przesyłki (środa lub czwartek lub wyjątkowo po wcześniejszym umówieniu – piątek),
  2. Ilość przesyłek,
  3. Adres Nadawcy (imię i nazwisko, pełna nazwa ulicy, nr domu/mieszkania  oraz polski nr telefonu  pref. „komórka” ),
  4. Adres Odbiorcy (imię i nazwisko, nazwa ulicy, angielski “post code” i nr telefonu lokalny Odbiorcy).

 

Kiedy zabieramy przesyłki z Anglii??

Przesyłki w Anglii są zabierane w każdy weekend:

 • sobota londyn
 • niedziela – okolice i ew. nowe zlecenia

 

O której godzinie będzie kurier z paczką z Anglii?

Doręczenie przesyłek z Anglii następuje we wtorek/środa na wskazany adres w całej Polsce.

W wyjątkowych sytuacjach, takich jak opóźnienia na trasie, korki, zmiany godzin otwarcia Euro Tunelu, przesyłki dostarczane są w czwartki do adresata. Tutaj pojawia się też opcja dodatkowa w czwartek (tzw. doręczenie osobiste)!

 

Jak prawidłowo zapakować przesyłkę z Elkbus.eu ?

Preferowana przesyłka powinna być zapakowana w karton o bryle prostopadłościanu. Wytrzymałość i twardość opakowania zewnętrznego powinna być dostosowana do wagi  i charakteru przewożonego towaru.

Środek kartonu powinien być wypełniony w pełni przez zapakowany towar. Wolna przestrzeń powinna być uzupełniona materiałami wypełniającymi, amortyzującymi paczkę.

Towar znajdujący się wewnątrz opakowania nie może się przemieszczać.

Zalecamy wypełnienia dostosowane do kształtów oraz wagi towaru znajdującego się w paczce (styropian, folie bąbelkowe).

 • rzeczy o dużej wartości (m.in.  AGD/RTV) muszą być zadeklarowane przed wysyłką.

 

Szkło oraz inne rzeczy, które łatwo mogą ulec stłuczeniu, powinny być zapakowane w folię bąbelkową!

Towar powinien być poprzegradzany tekturowymi przegródkami lub zapakowany w mniejsze opakowania, które będą umieszczone wewnątrz większego kartonu.

Należy zabezpieczyć górną i dolną część opakowania usztywniając go dodatkowymi przekładkami.

W przypadku towarów, których specyfikacja  wymaga dodatkowego oznaczenia należy nakleić oznaczenia: “nie rzucać”, “góra-dół”.

Z opakowania zewnętrznego należy usunąć wszelkie stare oznaczenia, listy przewozowe, naklejki itp.

Przesyłki pakujemy w odpowiednio mocne kartony, walizki, mocne torby lub pudła w odpowiednich wymiarach.

Przesyłka powinna być dobrze oklejona taśmą pakunkową, każda krawędź paczki powinna być zaklejona taśmą. Odpowiedzialność za odpowiednie zabezpieczenie zawartości paczki i jej przygotowanie do transportu spoczywa na Nadawcy.

Do przewożenia materiałów szklanych i delikatnych zalecamy stosowanie do tego celu przeznaczonych opakowań. W przypadku przesyłania elektroniki itp. zawartości małych rozmiarów (np. dekoder TV, laptop, kamera) należy go umieścić w większym kartonie, odpowiednio zabezpieczonym wewnątrz wypełniaczem z zachowaniem maksymalnych wymiarów standardowej przesyłki.

Jeśli klient podaje ww. delikatne rzeczy to musi to obligatoryjnie zgłosić dla firmy Elkbus.
Przy doręczeniu paczki z UK do Polski, podczas doręczenia przy obecności kuriera (fimry kurierskiej GLS,DPD) sprawdzić zawartość przesyłki. Czy nie uległa uszkodzeniu.

Jeśli zawartość jest uszkodzona w paczce?

Jeśli wystąpi taka ewentualność proszę przekazać dla kuriera, aby sporządził na bieżąco protokół szkody, jest to jego obowiązek. Jeśli nie będzie chciał lub nie miał czasu itp.) prosimy o kontakt z firmą Elkbus.

Klient natomiast musi dodatkowo zrobić dokumentację fotograficzną uszkodzonych przedmiotów, opakowania (kartonu etc.) i opisu w jakim stanie znajdują się przedmioty i jakiej były wartości. Na wartościowe rzeczy będą potrzebne dowody zakupu. Całość wysyła na maila firmy Elkbus, gdzie zostanie złożona reklamacja.

Pakowanie opon.

Gładka powierzchnia folii czyli owinąć dobrze folią strech jeśli są to cztery opony owinąć po dwie sztuki w jedną folię. Informacja o adresacie powinna być naklejona na ostatniej wartwie folii na zewnątrz krawędzi opony.

Jedna paczka to maks. 2 opony/2 koła. Do 30kg. Powyżej 30kg dopłata jak za NST.

Sprzęt RTV i AGD
Każdy telewizor powinien być zapakowany w oryginalny karton, w środku telewizor musi być zabezpieczony oryginalnym styropianem. Preferujemy zabezpieczenie dodatkowo arkuszem styropianu lub płyty pilśniowej matrycy TV LCD, dla bezpieczeństwa i ew. roszczeń w stosunku do firmy kurierskiej (DPD,GLS)

 

Co to są przesyłki niestandardowe?

Paczki zapakowane w inny sposób niż wymieniony powyżej mogą być potraktowane jako przesyłki, które wymagają specjalnej obsługi. Przesyłką typu NST jest jednostka wychodząca z standardowego wymiaru 60x60x60=180cm i wagi 30kg. 

Tak jak wyżej wspomiane jest NST od 180cm do 220cm to koszt jak wyżej 5f/25f, powyżej 220cm to koszt jak za kolejną standardową paczkę.

 

O charakterze paczki niestandardowej decydują następujące cechy:

– paczki opakowane w zewnętrzne kontenery wysyłkowe wykonane z metalu lub drewna, o kształcie cylindrycznym, takie jak: beczki, bębny wiadra lub opony,    które nie są całkowicie zamknięte w opakowaniu zewnętrznym z tekstury falistej;

– o kształcie okrągłym, owalnym, nieregularnych kształtach, z wystającymi elementami;

– o lepkiej powierzchni, uniemożliwiającą swobodne zsuwanie się np.folie, gumy;

– których zawartość stanowią luźne, ciężkie elementy;

– opony, które nie są zapakowane zgodnie z instrukcją pakowania opon i brakiem pełnego środka (czytaj, nie zakryty skutecznie środek opony/koła);

– paczki składające się z dwóch odrębnych części połączonych w jedną całość np. za pomocą folii stretch, taśmy (w dodatku niestabilnie);

– maksymalna długość przekracza 110cm (jednakże nie jest dłuższa niż 250 cm), waga gabarytowa jest większa niż 30kg.

 

Czy Elkbus.eu przewozi niestandardowe przesyłki?

Tak, po wcześniejszym uzgodnieniu formy odbioru, terminu i kosztów transportu.

 

Jakiej wielkości może być przesyłka?

Standardowa przesyłka powinna mieć wymiary: 60cm x 60cm x 60cm.
Jeśli jeden bok jest dłuższy, to kosztem innego np: 40cm x 60cm x 80cm.
Trzeba pamiętać że najdłuższy bok paczki nie może przekroczyć 110cm.
Jeśli przesyłka przekroczy podane wymiary dopłata wynosi 5£ do 220cm.
Powyżej 220cm przesyłka jest liczona jak za dwie.

 

Jaka może być maksymalna waga jednej przesyłki?

31 kg.

Waga poszczególnych przesyłek nie sumuje się i każdy karton traktowany jest jako osobna przesyłka.

 

Jak poprawnie opisać/oznaczyć przesyłkę?

Na każdej paczce należy umieścić pełne dane odbiorcy przesyłki:

– Imię i Nazwisko;

– Adres wraz z Kodem Pocztowym;

– Telefon kontaktowy do Odbiorcy.

Informację taką prosimy pisać w widocznym miejscu długopisem lub markerem na kartce, która będzie przyklejona na przesyłce lub bezpośrednio Za na przesyłce.

Jeśli przesyłka składa się z większej ilości sztuk, wtedy każda sztuka powinna być opisana. Koszt przesyłki liczy się od każdej sztuki nadawanej.

Za błędnie adresowane paczki, które kurier dostarcza nie odpowiadamy.
Wymagany jest poprawny pełny adres + numer telefonu.
Brak ww. danych wpływa na czas doręczenia i ew. zwrot przez firmę kurierską do nadawcy firmy Elkbus.
*-Ponowne wysłanie przesyłki z aktualizowanym adresem to koszt 50zł.
Prosimy o szczególną UWAGĘ przy adresowaniu przesyłki celem uniknięcia ew. nieporozumień, a w szczególności wydłużonemu okresowi doręczenia przesyłki !!!

Co jest zabronione w transporcie przesyłek?

Rzeczy zabronione określa regulamin, nie wolno na pewno alkoholu, tytoniu, papierosów czy też innych wyrobów akcyzowych – za przewóz takich rzeczy w przesyłce firma blokuje przesyłkę, nakłada karę na nadawcę 1000 GBP i więcej oraz kieruje sprawę do Kancelarii Adwokackiej.

Nie wolno przewozić silnych leków, środków odurzających, żywności szybko psującej się czy też wymaganej odpowiedniej 0 temperatury np. zamrożone mięso, które czasem jest w transporcie, żywność musi być pakowana hermetycznie.

Zabrania się ogółem umieszczania w paczkach przedmiotów objętych restrykcjami celnymi na terenie Unii Europejskiej.

 

Co może znajdować się w przesyłce?

Nadawca ma obowiązek podać informacje co paczka zawiera przykładowo: odzież, żywność, elektronikę (deklaracja zawartości), etc.

 

Czy można łączyć łączyć mniejsze kartony?

Łączenie mniejszych kartonów: z zasady paczka powinna stanowić jedną nierozerwalną całość, co zapewnia jej trwałość i umożliwia dotarcie w całości do Adresata. Nadawca jest odpowiedzialny za odpowiednie zabezpieczenie zawartości paczek.

Jeśli nadawca zdecyduje się nadać 2 mniejsze pudełka jako 1 przesyłkę zachowując przy tym wymiary przesyłki standardowej i chciałby połączyć je ze sobą musi zadbać o bardzo dobre ich złączenie. Takie 2 pudełka powinny być bardzo dobrze sklejone taśmą pakunkową i dodatkowo oklejone folią pakunkową. W przypadku nieadekwatnego zabezpieczenia przesyłki Przewoźnik ma prawo zrzec się odpowiedzialności za powstałe uszkodzenia.

 

Czy można składać reklamacje na uszkodzoną w transporcie przesyłkę?

Wszelkie reklamacje i roszczenia Nadawca/Odbiorca powinien sporządzać na piśmie i przesłać do siedziby Elkbus.eu na usługi transportowe w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty doręczenia. Po przekroczeniu tego terminu żadne roszczenia o szkody i straty nie będą uwzględniane.

Protokół szkody należy spisać najpierw w obecności kuriera, który doręcza przesyłkę odbiorcy.

Prawidłowe zapakowanie przesyłki jest podstawą do ewentualnej reklamacji.

jak dobrze zapakować paczkę- (1)

Przykład paczki idealnie zabezpieczonej (szczególnie w przypadku rzeczy delikatnych) :

opakowanie

Jak NIE pakować przesyłek z Elkbus.eu?

Na poniższych zdjęciach przykład kartonu, który był w połowie pusty:

dsc_0426

dsc_0427

Przykłady zniszczeń:

Poniższe przykłady nieodpowiednio zapakowanych rzeczy:

image10

image3